Nagrywanie perkusji do płyty Sandry Jakubowiak

Płyta Sandry Jakubowiak

Hej! Ostatnio za oknem mróź ale u nas jak zwykle temperaturę oprócz grzejników podnosi muzyka.
Tym razem mamy coś na prawdę świeżego i gorącego. Przez ostatnie tygodnie w Cofeina Studio, intensywnie pracujemy nad płytą Sandry Jakubowiak.
Ogólnie projekt jest już od dawna w zaawansowanym stadium. Oprócz aranży mamy już nagraną część instrumentów i część wokali.
W tym tygodniu kolej nadeszła na nagrywanie perkusji. Zobaczcie relację i posłuchajcie czy Wam się podoba!

Nagranie realizował Julek Greń, a za instrumentem po raz kolejny zasiadł niezastąpiony Łukasz Zając. Tak we wspaniałej atmosferze minęło nam kilka dni na nagranie bębnów do wszystkich utworów z płyty.

Nagrywanie Perkusji, płyta Sandry Jakubowiak - Cofeina Studio - Bank głosów - Katowice

Nagrywanie Perkusji Cofeina Studio

Płyta

Cały projekt realizacji płyty Sandry jest na potrzeby jej pracy doktorskiej. Cała płyta będzie zawierała 10 niezwykle brzmiących kawałków.
W kompozycjach znakomicie są połączone nowoczesne, bardzo agresywne brzmienia i aranżacje, miejscami połączone z kobiecą delikatnością.
Usłyszymy tam z łatwością wpływ popu, rocka, i jazzu. Same utwory to mieszanka od spokojnych po energiczne kompozycje.

Zobaczcie urywki z sesji:

 

Nagrywanie perkusji

Może warto jeszcze w ramach ciekawostki powiedzieć troszeczkę o samym nagrywaniu. Praktycznie rzecz biorąc nie jest to sprawa prosta.
W szczególności jeśli mowa o nagrywaniu tak skomplikowanego instrumentu jak perkusja.
Wiadomo, że niezależnie od tego co nagrywamy (mowa tu nie tylko o gatunku muzyki ale też o instrumencie) lepsze efekty uzyskamy, gdy muzyk będzie dobrze współpracował z realizatorem.
W większości przypadków nie da się tego przeskoczyć. Jak coś ma brzmieć dobrze to po prostu musi być dobrze zagranie i nagrane.
Szczęśliwie w naszym przypadku współpracujemy ze znakomitym perkusistą Łukaszem Zającem. Wszyscy zgadzamy się, że Łukasz ma w sobie ,,to coś”, a sesje z nim są zawsze udane.

Wracając jednak do bardziej technicznych spraw… Perkusja stanowi tak problem, że nagrywamy jednocześnie około dziesięciu śladów na raz. Ustawienie wszystkich mikrofonów jest w takim przypadku niezwykle ważne.
Można powiedzieć, że jest to sekret całego brzmienia. W tym miejscu jest właśnie ta cała magia. Nie sposób zrobić tego dobrze w inny sposób, jak skorzystać z doświadczenia i najważniejszego instrumentu w tym przypadku-ucha.

Dla zainteresowanych technicznymi sprawami napiszemy osobny post tylko o realizacji nagrań różnych instrumentów nagrywaniu. Niech będzie to taką zachętą na dalsze posty. TU możecie poczytać co nieco o lektorach.

Tymczasem do usłyszenia! 🙂

 

Brak komentarzy

Opcja komenatarzy jest wyłączona.