Jeżeli zastanawiasz się, ile kosztuje nagranie piosenki w profesjonalnym studiu nagraniowym, to przygotuj się na krótką opowieść o świecie dźwięków, technologii i oczywiście finansów. Postaramy się w bezpośredni i klarowny sposób przedstawić Ci wszystkie aspekty, które musisz wziąć pod uwagę, zanim wejdziesz do studia nagraniowego i realizator naciśnie czerwony przycisk "record".

 

Od czego zależy cena ustalana przez studio nagraniowe?

 

Zacznijmy od podstaw. Nie ma jednej, stałej ceny za nagranie piosenki. Koszt nagrania piosenki w studio może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników, takich jak: lokalizacja studia, jego renoma, czas pracy studia, sprzęt, którym dysponuje, a także doświadczenie i umiejętności realizatora dźwięku. 

 

Generalnie, możemy mówić o stawkach godzinowych, które wahać się będą od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za godzinę. Studio muzyczne w dużym mieście z pewnością będzie droższe niż studio położone w mniejszej miejscowości, aczkolwiek zdarza się niejednokrotnie, że studio położone z dala od miejskiego zgiełku będzie świetnie wyposażone i wcale nie tańsze, gdyż "odludzie" może być tutaj atutem służącym twórczej ekspresji.

 

Renoma studia również odgrywa finansową rolę, bo jeżeli chcesz nagrywać w miejscu, które ma na swoim koncie złote płyty i znane nazwiska, to musisz być gotów zapłacić więcej. 

 

Sprzęt i akustyczna adaptacja jest kolejnym elementem wpływającym na koszt nagrania piosenki w studio. Profesjonalne studio przede wszystkim będzie zaadaptowane akustycznie według szczegółowych obliczeń oraz wyposażone w sprzęt klasy premium: konsole, mikrofony, przedwzmacniacze, kompresory, limitery itd., których jakość ma bezpośredni wpływ na jakość twojego nagrania. 

 

Sam realizator dźwięku, a nade wszystko producent muzyczny, jest nieocenionym składnikiem sesji nagraniowej. Doświadczenie, wiedza, talent i "wyczucie" tego duetu ma decydujący wpływ na finalny kształt utworu także na tym "żywym" elemencie na pewno nie warto oszczędzać. Ale o tym w oddzielnym wpisie, aby nie zdominować dzisiejszego wątku dygresją. 

 

Kolejnym elementem naturalnie wynikającym z nagrań jest etap miksowania piosenki, w którym albo z nagranych ścieżek wyciągnięta zostanie uporządkowana dorodnie i soczyście brzmiąca całość definiująca artystę, albo cały nagrany potencjał zostanie zmarnowany i sprowadzony do płasko brzmiącego pudełka nieuporządkowanych zapałek. 

 

No i na koniec "owiany wieloma mitami" mastering, który jest niezbędny, aby dostosować i ustandaryzować nagranie, jeszcze mocniej skleić miks i podgłośnić go do takiego poziomu, aby piosenka nie przepadła w medialnej "wojnie głośności" a jednocześnie nie straciła na głębokości.

 

 

Ile godzin potrzebujesz w studiu nagraniowym?

 

Czas to pieniądz dlatego tak ważne jest, aby wzajemnie ze współtworzącymi nagranie go szanować, nie spóźniać się, być dyspozycyjnym i być przygotowanym do sesji nagraniowej. Ilość godzin, które będziesz potrzebować w studiu, przede wszystkim zależy od sprawności muzyków, wokalisty i ich poziomu przygotowania do rejestracji materiału oraz stopnia skomplikowania aranżacji, czyli ilości użytych w niej instrumentów i ścieżek niezbędnych do wgrania. 

 

Sesja nagraniowa jednej piosenki może trwać od kilku godzin, w przypadku najwyższej klasy sidemenów, do kilku dni, a nawet tygodni. Potem na etap wyboru nagranych partii, edycji nagranego materiału i jego zmiksowania, w zależności od złożoności utworu i ilości ścieżek do nagrania, także warto przeznaczyć od kilku dni do ok. dwóch tygodni. 

 

Dodatkowe koszty

 

Warto być także przygotowanym na dodatkowe koszty. Takim dodatkowym kosztem często jest wynajem sprzętu niezbędnego do uzyskania określonego brzmienia w piosence, czyli rozmaitych pieców gitarowych, basowych, świeżych kompletów strun i naciągów do perkusji itd. 

 

Drugim kosztem, na który warto przeznaczyć pieniądze to budżet na wynajęcie muzyków sesyjnych w przypadku jeśli okaże się, że któryś z muzyków nie jest w stanie na profesjonalnym poziomie zarejestrować zaaranżowanych partii na swój instrument lub po prostu chcemy skrócić ilość zarezerwowanych godzin na nagranie danego instrumentu w studiu i tym samym skrócić czas wykupionych godzin nagrań. Jest to praktyka powszechna na całym świecie przy nagraniach najznakomitszych ze znakomitych kultowych płyt.

 

Ile kosztuje nagranie piosenki w studio nagrań?

 

Jak zatem wygląda przykładowa kalkulacja i tym samym koszt nagrania piosenki w studiu nagrań? Załóżmy, że chcesz nagrać jeden utwór w studiu dobrej klasy. Kwota, jaką ustaliłeś z producentem, nie jest wliczona w podsumowanie, bo tutaj myślę ciężko ją nawet uśrednić. Godzinowa stawka studia wynosi ok.150 - 200 zł. Przy większej ilości godzin zakładam, że uda się wynegocjować kwotę 150 zł za godzinę. Za wynajęcie muzyka/muzyków sesyjnych do piosenki dopłacisz ok. 1500 - 3000 zł, żeby skrócić czas potrzebnych nagrań instrumentów do ok. 12h. 

 

Na nagranie wokalisty, w zależności od jego sprawności i poziomu rozbudowania partii (duble, chórki, wokalizy itp.) warto przeznaczyć od 3 - 6h, a czasem nawet warto zarezerwować na to 2 dni. Następnie czas potrzebny na edycję i miks znowu zależny jest od tego jak dobrze zostały wgrane ślady i ile ścieżek ma kompozycja. Proponuję przyjąć ok. 12h. 

 

I na koniec na mastering dorzucamy 500 zł. 

 

Razem mamy zatem minimalnie około 8300 zł za jeden profesjonalnie nagrany utwór plus gaża producenta. 

 

Pamiętaj, że to tylko szacunkowy koszt nagrania piosenki w studiu nagraniowym i może się różnić w zależności od wielu czynników. Dlatego niejednokrotnie warto się umówić wcześniej z producentem i studiem "na sztywno" na cenę za piosenkę i nie przejmować się presją czasu oczywiście mając do wzajemnego czasu wielki szacunek. W takim przypadku jest większa koncentracja na efekcie, a nie na czasie. Gdy zamówimy kilka piosenek, zapewne wynegocjujemy jeszcze jakiś dobry rabat i być może uda się zamknąć w kwocie ok. 6500 zł za piosenkę. Przy całej płycie z kolei, z racji na to, że nie każda piosenka jest tak samo rozbudowana i niektóre utwory są bardziej elektroniczne i nie wymagają nagrań tylu instrumentów akustycznych, jeszcze da się dogadać jakąś zniżkę.

 

Porady na zakończenie

 

Jakieś porady na zakończenie? Przed wyborem studia zrób rozeznanie. Przede wszystkim nie kieruj się super wyglądającymi zdjęciami czy marketingową sprawnością przedstawiciela studia nagrań, a po prostu posłuchaj portfolio, porozmawiaj z producentem i realizatorem dźwięku, zorientuj się czy macie wspólny vibe podczas rozmowy o koncepcji i czy podobnie czujecie tę piosenkę (nie każdy producent jest dobry do każdego gatunku muzycznego i nie z każdym musisz mieć twórczą chemię). 

 

Zastanów się nad budżetem, który jesteś w stanie przeznaczyć na nagranie. Czy lepiej dogadać się na pakiet za piosenkę, czy jednak na godziny. Warto też pomyśleć o negocjacjach szczególnie w przypadku gdy planujesz nagrać całą płytę – w muzyce, jak w każdej branży, są one na porządku dziennym.

 

Podsumowanie

 

Nagranie piosenki w studiu muzycznym to inwestycja nie tylko finansowa, ale także emocjonalna i artystyczna. Jest to proces pełen pasji, pokonywania barier i przekraczania granic, ale wymagający również pragmatycznego podejścia do kwestii finansowych. 

 

Pamiętaj, że wysoka cena nie zawsze gwarantuje najlepszy wynik, tak samo jak niska cena nie musi oznaczać niskiej jakości. Szukaj złotego środka, który połączy twoje artystyczne wizje z rzeczywistością ekonomiczną. Oby twoje nagranie było nie tylko udane artystycznie, ale również przemyślane finansowo!